DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chovatelská stanice Plamínek

Péče

KRMENÍ 
 
Naše morčata dostávají 2x denně -ráno, odpoledne/večer.  V zimě venkovní dostávají dříve, protože ve tmě se blbě krmí :-)
 
ZELENINA, OVOCE : morčákům dodáváme každý den aspoň jeden druh ovoce nebo zeleniny.  Dostávají  jablka, mrkev, okurku, saláty (ať už ledový,tak hlávkový a různé odrůdy), petrželovou nať, petržel, slupky z brambor ( bez klíčků! ty jsou jedovaté), ředkvičky, nať z mrkve, řepíkový celer, brokolice, paprika, hroznové víno, pomeranč, pomelo, meloun(dužinu, i slupky),banány (i umytou slupku), nektarinky,mandarinky, kiwi, kedlubnové listí, rajčata, čínské zelí,zelí bílé,  kukuřice + listy z ní.
Většinou chodíme do Kauflandu večer, kolem osmé,tak tam mívají už všechno ve slevě Pobereme tam občas i listy-zbytky listí z mrkve, kedlubnu atd,ale už to nechcou moc pouštět přes pokladnu,tak jedině na tajňačku.
 
 
GRANULE  : Momentálně kupujeme  králíčí granule kk+ (kupujeme kousek od nás v chovatelských potřebách), které mícháme s vločkami, müsli pro koně nebo granulemi pro morčata -například Biostan nebo granule "Magnumky" .
Dosypáváme do misek podle potřeby.Většinou hned ráno a pak večer kdo nemá.
Kdysi jsem v Hornbachu kupovala směsi na váhu -  kukuřičné a hrachové lupínky, kukuřici, svatojánský chlebíček, oves a pšenice (v menším množstvím), vojtěškové granule. Teď už se mi to tak nevyplatí.
Jako pochoutku mívají výhru z výstav,když se zadaří a to jim přimícháme taky
ROBORAN - občas promíchám v granulích, je dobrý na srst a dá se koupit na různé barevné variace morčat ( pro černo bílé, červeno bílé, bílé atd )
SENO / TRÁVA  : dostávají podle potřeby, každý den. Beru velký balík od koní, výjde to levněji. Naše morčata mají radši seno hrubší, aspoň si obrousí zuby.  Na zkoušku jsem měla i senné brikety, u některých úspěch měla, někteří ofrňovali nos. 
Venkovní morčata, ale někdy i domácím dám trochu slámy v zimě. Venkovní to mají sice jako podestýlku , ale rádi se v tom prohrabávají a vybírají zrníčka  
V létě chodíme na trávu, morčata dostávají jednou denně, pokud zrovna je narostlá a není posekaná :) Morčata mají nejradši pampeliškové listy, jetelinu ( s ní opatrně,nadýmá), žebříček atd atd. 
Občas jsme do truhlíku zasadili oves, ječmen a lístečky si chlupky snědly
 
 
VODA :  Mají neustálý přístup k vodě, do které občas přidáváme vitamín C + glukopur. To proto, že morčata si neumí vytvořit céčko sami. Céčko mačkám z citronu, případně dávám rozdrcený Celaskon. Není na škodu občas podat i ACIDOMID - je proti kokcidiím, ale naši to nechtěli moc pít, je to pro ně asi kyselé :-) Morčata máme naučené jak na napaječku, tak na misku.
Pro nové majitele : Ze začátku mladým může trvat, než si v novém domově všimnou napaječky/misky.Potřebují čas:-) Případně pokud mají dost zeleniny, ovoce nebo trávy, tak moc množství vody potřebovat nebudou/ale musí být  k dispozici. 
 
CO DÁL ? Morčatům dáváme sušený chleba. Moje sestra mi vozí z obchodu starší chleba, který pak sušíme a dáváme na chuť.
 
 
Všeobecná péče
 
PODESTÝLKA:  jelikož máme morčátek docela dost, nemůžeme si dovolit každého učit na záchůdek (dnešní trend docela), nemáme pro ně ani papučky, ani hamaky. Morčáky máme normálně na hoblinách. Netrpí na otlaky.
Venkovním přes zimu přidáváme a vystyláme domečky slámou, případně dostávají dřevěný domeček, ať se mají kde schovat. Hobliny beru buď Alpensan, ale momentálně mám od stolaře z Beskyd, pěkné hrubé a voňavé :-) Bohužel někdy není pravidelný příjem, tak bereme alpeny.
Drobné piliny nejsou dobré, jsou většinou prašné a malé smítka se můžou dostat morčáku do oka.
Osvědčil se nám ASAN - dáváme jej do přepravek, když někam cestujeme. Nezapáchá a morčata po něm nejsou počůrané, protože dobře saje. 
Kukuřičná drť - moc nedoporočuju, dělala morčakům otlaky (maximálně smíchat s hoblinama)
Peletky - měla jsem pro králíčka do záchudku, morčatům jsem max míchala s hoblinami skrz otlaky.
  
 
BYDLENÍ : rozdělujeme na "domácí" a "venkovní" 
Máme balkon a v roce 2011 jsem se rozhodla pro venkovní ubikací.  Vleze se mi tam cca 15 morčat, ale střídám to spíše podle potřeby. Jednou je venku ten, po druhé jiný :-) Nechávám tam převážně dospělé jedince, miminka a březí samice mám doma,abych je mohla sledovat.  Domeček je ze dřeva, prodyšný a dobře se čistí.Venkovní jsou daleko lepší v srsti, i ve stavbě. Nikdy mi tam žádné morče nesplesnivělo ani netrpělo jinou nemolci.  Jsou tam spokojení a jsou otužilejší :-) Kdybych mohla, dám všechna morčata ven. V zimě přes domeček dáváme koberec, aby tam chlupkám nefoukalo a hrubou deku aby jim nebyla zima.  V létě jsou odkrytí i přes noc, přes léto je občas dáváme dovnitř, jelikož při tropech máme na balkoně docela horko.
 
Doma mám ubikaci vytvořenou přímo na morčata . Jsou za sklem, proto se to dobře  čistí,a  hobliny nevyhazujou ven.
Jsou tam spíše březulky nebo maminy s mimčama, ať můžu pozorovat jejich vývoj. Přes zimu bych ani mláďata asi venku chtít ani neměla, i když to už tady taky bylo :-)  V roce 2014 jsem pořídila ještě jednu ubikaci, kterou máme u obývací stěny.
  ( 2.foto od Ivinka)
 
Oblíbeným bydlením u ostatních je klec, případně plastbox. Z plastboxu nevylítavají hobliny,ale je méně prodyšný než klec.
Na přepravu používáme přepravky pro malé hlodavce. Na trhu je několik druhů, z kterých se dá vybrat.
   
 
 
SRST - jelikož se naše CHS zabývá chovem  dlouhosrstých, v naší výbavě nesmí chybět pár hřebenů a kartáčů. Morčata, které nejezdí na výstavy většinou ostříhám, minimálně na zadku, ať se jim netvoří chuchvalce.  Samice po porodu jsou občas okousané samy od mláďat. Na stříhání mám experty hlavně švýcary, ti prostě peruánům očividně závidí 
Výstavní morčata občas zkontroluju, pročešu, v případě potřeby okoupu a vyfénuju,ať nenachladnou.
CH TEDDY se před výstavou nemají koupat- lehá jim srst a to je na výstavě nepřípustné. Srst u nich nijak neupravuju, pokud není vyloženě špinavá. Srst  občas ostříhám, i výstavní aby zhoustla (u nich ale spíš jen prostříhám), ale chovné domácí ostříhám na americké teddíky 
 
Na srst mám speciální kosmetiku, kvalitní značky a šampony.
 
DRÁPKY -  stříhám podle potřeby, většinou kontroluju u čištění domků. Jinak den před výstavou při kontrole všeho :-)
Na střhání používám kleštičky z manikury, jsem na ně zvyklá, jsou malé a lépe se mi s něma stříhá. Mám doma i kleštičky na drápky na psy,ale ty moc nepoužívám. Některým ale vyhovují.
 
UŠI - čistím je podle potřeby, vatovými tyčinkami + u některých přidávám olejíček,aby šla špína lépe dolů. Některým morčákům se hodně vysouší uši, tak je potřeba to promazat při čištění,ať je nedřu. Jinak výstaváky před výstavou, za špinavé uši jsou body  dolů.
 
ZDRAVÍ 
 
ARPALIT (šampon, sprej) -VŠENKY/HNIDY - máme pořád doma, stříkáme jim mláďata, jak jdou do nových domovů, nebo když se objeví problém se všenkami.  Všenky jsou malé breberky, které se mohou objevit v seně nebo i podestýlce. Osvědčil se mi arpalit šampon, který všenky zahubil. Dost je problém se vypořádat s hnidami, jsou to zárodky všenek. Z dlouhých chlupů nejdou moc vyčesat ven, občas se objeví i na výstavě. 
 
ADVOCATE - SVRAB, VŠENKY jednou měsíčně dostávají morčata za ouško advocate- je proti vnějším i vnitřním parazitům. Advocate také dostávají morčata, která jdou do nového domova a chlupky před výstavou, aby si něco nedonesla domů .
 
IMAVEROL /CANESTEN - PLÍSEŇ - občas se u malých miminek,ale i u dospělých objeví plíseň. U mimin z toho, jak lozí pod bříško a zapaří se.U dospělých stačí slabší imunita, stres, zapaření, březí samice občas taky. Když se objeví holé nebo místo se strupem, hlavně suché , namažu to buď Imaverolem, který mám od veterináře, nebo se dá použít i Canesten pro lidi. Dobré je morče v imaverolu i vykoupat.
Plíseň není nic neobvyklého, dle všeho si tím projde každé morče.  U mladých to oddálí akorát odběr, jelikož léčba je na dlouhé lokty- nejdříve se dělá strup, který se rád rozleze (morčata si to rozškrábou), ve většině případů jak chytně plíseň jedno mimčo, chytnou i ostatní, občas i maminy. Pak stroupek zmizí, zbývá holé místo, které se stále musí mazat, či celé morče koupat. Pak už začíná holé místo zarůstat chloupky a vše je na dobré cestě. 
   
Nového majitele vždy o stavu morčete informuji.
 
SAMEC x SAMICE ??
 
Pokud chcete mazlíka, doporučuji určitě samce. Jsou daleko klidnější než samice a určitě méně náladoví. 
Jestli vám to umožní prostory, je lepší pořídit rovnou dva kamarády, protože jednomu bývá docela smutno.
 
Samec x samec  --> soužití dvou mladých samečků bývá bez problémů, nejlepší odběr je dvou brášků. Jsou na sebe zvyklí už od mala. 
 foto pohlaví samce mladého
 
-->  soužití mladého a dospělého samce bývá ve většině případů taky bez problémů, pravidelně dávám odstavené kluky k tatíkům, kteří je dávají do latě. Takové seznámení bývá občas divočejší, dospělý si dokazuje svou nadřazenost a z mladého si dělá samici a snaží se ho obskočit. Po čase se ale vše zklidní,většinou do jednoho dne.
 
--> soužití dvou dospělých samců bývá složitější, musí se poohlížet na to, zda už kryli, nebo ne. Ale je to individuální, měla jsem samce, kteří byli bez problémů ale i samce, které jsem oddělovala smetáčkem ( rukou už ne, doteď mám jizvu)
 
Samice x samice --> pokud se nesetkají dvě dominantní samičky,tak soužití bývá v pohodě. Občas, když má jedna z nich říji, se můžou prohánět po kleci, protože říjící samice ze sebe bude dělat samce.  Já mívám samice po skupinkách, jak po dvou, tak i klidně po osmi. Mám tu ale i pár výjimek, kdy mám samice samostatně a nesnesou po odchovu ani svou dcerku.
 foto pohlaví samičky
 
 
Pár fotek pohlaví morčat : http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=26317 
 
 
Seznamuji většinou rovnou v jejich bydlení,kde budou bydlet. Někteří seznamují na neutrální půdě. Já s mým počet morčat to nedělám, většinou seznamuji zároveň jak čistím, takže mají čisté hobliny, čisté misky a kupu sena.  Chlupky se musí prvně očichat a budou si dokazovat dominanci, kdo bude "boss". Po tom vše kdy občas po sobě vyjedou se chovají jak střelení - lítají už jen z principu, když se druhé morče pohne. Dělají mi to samice hodně, jsou histerky občas.
Pokud lítají jen  chlupy, nechám je všechno si vyříkat a nesnažím se zasahovat.Občas můžou na sebe zacvakat i zubama. Pokud to ale zůstane u toho,tak je to jedno :) Do pár dnů ale je ve většině případů pokoj
 
Samice x samec -NE, pouze v případě PÁŘENÍ.  Kdyby tihle dva byli spolu u sebe neustále, samička by se urodila k smrti - říji má co 17 dní cca, a říjí také hned po porodu. Takové soužití je možné pouze v případě pokud chceme mladé / ale musíme si uvědomit pár věcí,viz níž/, nebo v případě, že jeden z nich je vykastrovaný.
 
PÁŘENÍ - pokud se rozhodnete, že chcete mít mladé,měli by jste si uvědomit pár věcí. 
 
Samička musí mít mladé do prvního roku svého života. Poté  pánevní kosti srůstají a porod by mohl být pro samičku i smrtelný. Ideální věk je kolem půl roku. Pár samic mi po prvním roce rodilo(několik měsíců po) a bylo to v pořádku,ale pokud je to jen mazlíkovský  vrh,je škoda takto riskovat a připustit třeba 2letou samičku.
 
Samička musí mít i odpovídající váhu a to je MINIMÁLNĚ 650gramů. Já připouštím samice podle aktuální kondice a váhy cca 800gramů. Moc tlusté samice mívají taky s porodem problém. 
 
Samice je březí cca 63-70dní, mláďata se rodí osrstěná a po porodu jsou schopna přijímat tuhou potravu. Musí ale být 4 týdny u matky a přijímat i mateřské mléko! Samci jsou schopni nakrýt i své sestry od 4 týdnů.
Odstavuju mláďata při odpovídajícím věku a váze minimálně 250gramů.
 
 Dále by jste si měli uvědomit, zda jste schopni mláďata pak udat- samička může mít jedno mladé,ale taky i šest.
Můžou nastat komplikace - během březosti,po porodu, před porodem,měli by jste mít proto kontakt na nějakého veterináře v případě nouze.
 
Další páření plánuji podle kondice samice. Někdy dříve, někdy později. CCA ale 3-4 měsíce od porodu.
 
 
OCHOČENÍ
 
I když jsou naše morčata zvyklá na každodenní kontakt, je možné, že morče bude prvních pár dnů vystresované,sedět v koutě, baštit jenom v noci. Po pár dnech by se to mělo zlepšit. Ze začátku nedoporučuji dávat domeček, neboť chlupáč si tam zaleze a už nebude chtít chodit ven.
 
 
Jelikož já mám morčat více, nemůže se s každým mazlit několikrát za den. "Nechávám je žít svůj život".
Naše morčata mě každé ráno vítají neustálým kvikáním (hlavně přes léto, kdy ví, že se už nosí tráva), panáčkují za jídlem, nechají se pohladit, když čekají na jídlo. Nedělá problém mi je chytit a prohlédnout. Přijdou mi daleko spokojenější, než je mazlit několik hodin denně. Někteří to opravdu rádi nemají, některým to ale nevadí.  Záleží hodně na jedinci, mám zkušenost, kdy si morče zvykne během jednoho dne, ale taky až za měsíc a taky mám zvíře, které si už nezvyklo (Peggy). Hodně plachých zvířat jsem měla ale i z importu ( Slovensko, Maďarsko, Německo). Morčata většinou odtamtud byla plachá,ale neměli problém si zvyknout.
 
 
 
 
 
V případě dalších informací klidně pište na email, který je uvedený v kontaktu.
Informace průběžně doplňuji. 
 
 
 Fotky zde uvěřejněné mám z google.cz, případně jsou moje.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 2 3 4 5
Pavlína
Dobrý den. Chtěli bychom dvě morčátka. Jsme z Ostravy.
Lisická
Dobrý den, měla bych zájem o samičku peruánského morčete. Děkuji za případné zaslání nabídky. Kontaktujte mě přes telefonním číslo: 721 873 696.
Oliiii
Y2 A Y3 PLAMINEK PISETE NAROZENI 31/9 A ODBER MOZNY ZACATEK RIJNA !!!!??? TO SE ASI PISATEL SLETL ZE???? ??????
Stefan
Dobry den,rád bych koupil mláde bílého Peruance.Nejlepe samicku a celou bílou.Predem dekuji za nabidky..Mobil-774922728
marcela kohoutova
dobry den,chtela jsem de zeptat zda byste neměla samičku CH TEDDy na vystavy a chpv kohoutova děkuji tel 776126039
marcellus
Krasne morcatka máte
Karol
Krásné morčátka a ať se daří v chovu ! :-)
ada
Miluji morčíky za 6 měsíců budu mít 2 samičky !!! :)
ada
jůůůůůůůů :):):)
tereza slabá
:) :) :)
tereza slabá
mám hodně morčat a dlouho sem neviděla taková krásná morčata,morčata jsou muj život
Pepa
Ahoj!
Nový vzkaz
nick
text
Opište číslo
Žádná data nebo nastavení...